רשלנות רפואית

 

עברו חלפו להם הימים בהם רופא היווה סמכות כל-יכולה, שאין מערערים עוד על קביעתה. בימים בהם כל אחד יכול לחפש (ולאתר) מידע רפואי באינטרנט ולקבל חוות דעת שנייה, ובימים בהם הרפואה הקונבנציונלית מאותגרת על ידי תיאוריות מתחרות מתחום הרפואה האלטרנטיבית או גישות ביקורתיות כלפי הרפואה - התרבות המערבית חדלה לראות ברופאים אלוהים כל-יכולים בחלוקים לבנים עלי-אדמות.

תביעות רשלנות רפואית הפכו לאופנה בארצות הברית, עד ליצירת 'רפואה מתגוננת', ובישראל נסדקה בעשורים האחרונים, אט-אט, הילת ה"רופא הכל-יכול". תביעות רשלנות רפואית החלו לצוץ, ובתי המשפט, אשר היססו בהתחלה, אינם מהססים לחייב כיום בדין רופאים בגין רשלנות רפואית. רופא רשלן, לשיטת בתי המשפט, הוא רופא אשר אינו נוהג לפי הפרקטיקה המקובלת, "כפי שרופא סביר ומיומן בנעליו היה נוהג בנסיבות העניין".

רופא רשלן הינו רופא אשר מתעלם מפעמוני אזעקה ומן ה"כתובת על הקיר", ונמנע מלבצע בדיקות חיוניות אשר רופא סביר היה מבצע בנסיבות העניין. כמו כן - בהימנעותו מאבחון נכון הוא מונע טיפול חיוני במחלת החולה. מאז נחקק חוק זכויות החולה, כמו גם "חוק יסוד כבוד האדם וחירותו", רופא רשלן הוא גם מי שפוגע באוטונומיה של החולה, מטפל בו בניגוד לרצונו או אינו טורח לקבל את הסכמתו המודעת והמלאה של החולה.
 
עורך דין יניב גביש - מתמחה ברשלנות רפואית! התקשרו או השאירו פרטים.

עורך דין יניב גביש רשלנות רפואית